Kādu laiku atpakaļ IG uzsāku jau mazu ievadu rakstu sērijai, ko labprāt publicētu šeit blogā. Par to, kā savu darbošanos virtuvē padarīt vieglāku, efektīvāku, raitāku un tīrāku. Izdomāju, ka sākšu ar pašu vienkāršāko, bet tajā pat laikā sarežģītāko. Kā strādāt tā, lai virtuve pēc brīža neizskatītos kā kara lauks. Tie populārie skati, ko parasti attēlo filmās un reklāmās. Man pašai patīk strādāt ar domu, ka jebkurā brīdi kāds var atnākt un man patīk, ka ciemiņi redz savāktu māju. Un…ne mazāk svarīgi, visi, kuri liek bildes IG. Ir tak forši, ka var uztaisīt smuku bildi zinot, ka aizkadrā nav trakā māja :) Tātad….

Viss virtuvē sākas ar tavu darba vietu! Esmu tikai un vienīgi par to, ka pirms sāc kaut ko gatavot (vienalga, vieglas brokastis vai daudzkārtu vakariņas) - sakārto savu darba vietu.

To, kā veca iestrēgusi plate, vienmēr atkārtoju ne tikai saviem bērniem un vīram, bet arī visos kursos un meistarklasēs, kas bijušas jāvada. Zinu, ka daudziem tas liekas smieklīgi, sarauc acis un nopūšas, bet es uzskatu, ka tas ir pamatu pamats.

Arī ejot vadīt meistarklases citur vai vienkārši gatavojot ārpus savas darba telpas fotosesijām, lielākoties ātrāk uz konkrēto ierodos nevis tapēc, ka nav ko darīt (parasti ir ko darīt un man ļoti patīk, ja fotogrāfam un stilistam nekad nav jāgaida uz mani), bet tapēc, ka bieži vien sakārtoju virtuves darba zonu sev ērti, tā lai būtu tīra un savākta darba. Grūtāk ir tad, ja telpa jādala ar kādu, bet tas jau normāli.

Tātad - pamatu pamats - tava darba vieta.

Uzrakstīšu dažus (nu, labi, vairākus) vienkāršus noteikumus, ko ievērot, pirms gatavošanas, lai pats gatavošanas process būtu patīkams, tīrs un neveidotos bardaks, kas reāli daudziem patiesībā ir īstākais traucēklis biežākai gatavošanai, nevis nepatika pret gatavošanu kā tādu. Šie noteikumi ir man primāri sev, bet nebaidos ieteikt šīs lietas, vai vismaz daļu no, pārņemt. Kapēc? Tādēļ, ka tas palīdzēs tev strādāt tīri un efektīvi. Domāt pussoli un vēlāk pat 3 un 4 uz priekšu.

Kā arī - tas viss ir tikai un vienīgi pieraduma, ieraduma jautājums. Sākumā šis, ko uzrakstu, var šķist kā “viņa no trako nama izlaista”, bet tā nav.

Ja sākumā, ja tu vēl šādā veidā jau nestrādā, šis var likties kā lieka laika tērēšana, tad varu pateikt, ka ar laiku šīs visas kustības un darbības kļūs tik automātiskas, ka pat nepamanīsi pats, ka kaut ko no šī dari. Ātras un ierastas, lieku laiku netērējot.

Lielisks piemērs ir mans vīrs. Es tiešām viņam māciju, kā jāgatavo tā, lai pēc viņa darbiem virtuvē nav kara lauks. Māciju būtu skaļi teikts. Es konstanti rādiju un ik pa laikam ieteicu, ka “moš pamēģini” (čaļiem tas besī, drausmīgi!). BET, tas strādā. Prasa reizēm gadus, bet, piemēram, šobrīd vīrs tīrībā un kārtībā strādājot virtuvē varētu pārspēt dažu labu profesionāli.

Šo visu lielākoties man mācija skolā, bet laimīgā kārtā daļu jau pirms tam iemācija vecāki, ar savu piemēru.

Atgādināšu, ka šeit es sarakstu visu to, kā būtu efektīvi strādāt mājas. Profesionālās virtuves ir mazliet cits stāsts. Profesionālās virtuvēs pavāri dalās divās daļās - tie, kuri pedantiski strādā pēc šādiem un līdzīgiem principiem (un prasot to pašu no savas komandas), radot pēc iespējas mazāku haosu un personālam neliek pēc tam slīkt netīro trauku kalnos, uz netīrām grīdām un darba virsmām, un ir pavāri, kuri skaidri apzinoties, ka paši jau traukus un katlus nemazgās, uztaisa haosu uz urrā vai vismaz nemana, ka strādā “ar uzviju” (bet ok, daļa pavāru ir mākslinieki! :)).

Mums skolā māciju cieņu un pietāti arī pret tiem darbiniekiem, kuru uzdevums ir trauku mazgāšana (virtuvi uzkpoj paši pavāri). Katrā praktisko darbu dienā, mācību banketā, mācību restorānu dienā un vēlāk visās praksēs - obligāti visi kā viens izgājām cauri visiem amatiem, tai skaitā neskaitāmas stundas “la plonge” telpā jeb vietā kur nonāk VISI netīrie trauki, katli, pannas un iekārtas. Tas norūda un iemāca to, ka pašam ir jāstrādā efektīvi. Tas tiešām norūda. It īpaši 12h trauku mazgāšana telpā, kur mitrums droši pāri 100 % un grādi visamz 35. *

Tātad, noliekot pie malas manu lielāko netikumu - “vārīties par un pa tēmu” - uzskaitu šo.

Pirms sāc gatavot:

  • sakārto virtuvi, lai visas lietas stāv tur, kur tām jāstāv. Katram sava kārtība virtuvē, tādēļ sakārto to tā, lai pašam ir apziņa - ir kārtīgs. Man ļoti patīk neapkrautas darba virsmas, tādēļ lielais darba dēlis, nažu turētājs, ūdens vārāmā kanna, augļu trauks un ziedu vāze uz ēdamgalda ir vienīgie, kam atļauts palikt redzamiem uz darba letes vai virsmas, kur strādāšu. Es ideālā gadijumā ne tikai sakārtoju virtuvi, bet arī izmazgāju grīdu! Tici, man tas palīdz strādāt pēc tam. Un, iznes atkritumus. Tiešām. To, protams, var darīt vakarā un brokastis tīrā telpā ir foršāk kā netīrā. Un ja pēc vienas maltītes sakārtota telpa, tad pirms otras gatavošanas nekas nav jāsakārto. Paši saprotat.
  • izvēdini telpu. Svaigs gaiss vienmēr ir labs. Taču, virtuve ātri paliek silta un šis ir svarīgi īpaši brīdī, kad strādā ar mīklām un desertiem. Mīklām ar sviestu - jo vēsākas darba virsmas, jo labāk (tapēc manos ierakstos vienmēr pie mīklām rakstīts ka jāuzmanās no virsmām, kuras uzkarsts no trauku mašīnām vai plīts).
  • nomazgā visus (nu, netīros, ne burtiski visus) traukus, tā lai izlietne pirms gatavošanas ir tukša, tīrie trauki pa vietām nevis ap izlietni. Tas pats, ja ir, attiecas uz trauku mašīnu. Izkrāmē to tukšu (zinu, rēali besīgs darbiņš, bet izdari). Kāpēc? Gatavojot viennozīmīgi veidosies netīri trauki, ir foršāk, ja tos var ielikt uzreiz tukšā izlietnē vai tukšā trauku mašīnā. Sīkums, bet acīm prieks un neviedojas krāvumi ar netīriem traukiem. Mans mazais padoms ir arī traukus kraut pareizi (drīzāk strukturēti) - bļodas, ko izmanto liec kopa, lielākajā mazāku utt. (ja vien uz plīts nav jārauj nekas degošs nost, tad ielikt kārtīgi bļodu vai pat to nomazgāt laiciņš ir, jo gatavo mājās nevis banketu 367 personām), es parasti blakus izlietnei nolieku lielāku krūzi vai ko līdzīgu, kur likt karotes un dakšas izmantotās, tā lai tās nemētājās pa izlietni (it īpaši tas attiecas uz nažiem, jo sīkie jebkurā brīdī var izdomāt palīdzēt mazgāt traukus).
  • Un sīkums, kas strādā - neliec izlietnē pilnu traukus. Ja ēdiens nesananāk vai putukrējums saiet sviestā vai whatever kas, nemet visu izlietnē (tā tikai veidosies netīru trauku kalni, kuri draud apgāzties - dažādi filmu sižeti un reklāmas ar to slavenas) - neizdevušos lietu izmet uzreiz. Tas atmaksāsies tad, kad trauki būs jāmazgā. Ideālā gadījumā - atvadies no neveiksmīgā rezultāta, izmazgā bļodu (katlu, pannu vienalga) un sāc no jauna.
  • Sagatavo trauku dvieļus un arī, ja izmanto, papīra virtuves dvieļus (šis vārds daudzās mājās kļuvis par biedu un tā izmantošana gandrīz vai sodāma, bet gatavojot daudz un reizēm sarežģīti, papīra trauku dvieļi tiešām noder). Zini, kam vēl noder papīra dvielis? Lai tas plastmasa vai koka dēlītis neslīd pa darba virsmu! Samitrini vienu vai divas kārtas salocītu papīra dvieli un paliec zem dēļa. Neslīdēs arī tad, ja uz dēļa jāsdala ķirbis.
  • iepazīstoties ar recepti, es jau zinu pa posmiem ar ko sākšu, ar ko turpināšu, zinu, ko vajadzēs. Ir forši, ja sakārtotā virtuvē uz darba virsmas noliec darbam izvēlētās bļodas, dēlīšus, nažus, svarus, terrmometru; atrodi jau vajadzīgās ierīces, cepamos papīrus un saliec tās pieejamas. Nu, vienvārdsakot, visu nepieciešamo. Lai nav tā, ka krēmu, kuram vajadzīga ātra saputošana, ar vienu roku jāmaisa un ar otru jāsaliek mikseris. Vai mīklu nevar ielikt formā, jo neatrodi papīru un vispār ātrumā viss cepamais papīrs izrullējās pa grīdu. Darba virsma nekļūst aizkrauta. Vienkārši saliec ko vajag. Es tādēļ bieži vien savās receptēs norādu, kas gatavošanai nepieciešams no tehniskām lietām. Kādreiz vismaz norādiju. Parasti tā kļūst par informācija, ko korektori izdzēš kā lieku, tādēļ esmu pārstājusi to darīt.
  • atrodi karstumizturīgos cimdus plītij un arī paliktņus, ja nepieciešams un iedomājies, ka vajadzēs. Tas izklausās sīkumaini, bet tādas lietas jeb tādu sīkumu meklēšana, gatavošanas vidū izbesī, vienmēr saslēdzas visi mērfija likumi.

Šie padomi pamazām pārklājas un ieiet jau tēmā, kā savu darbu virtuvē padarīt efektīvāku brīdī kamēr gatavo, tādēļ turpināšu vienkārši padomu uzskaiti:

  • es jau minēju dvieļus. Ar dvieļiem ir tā, ka tas pieradums, kas izveidojas pēc katras kustības visu ātrī notīrit (viegli) ir tāds, ka, ar laiku, to vairs nepamani pats, bet tas strādā. Iesaku pavērot kādreiz visos pavāršovus (nevienmēr tas ir wannabe pavāršovos). Tur gandrīz katram pavārām starp katru lielāku kustību ir viena maza, aša kustība - ar dvieli vai papīra dvieli noslauka vietu kur grieza, kur bija bļoda, kur stāvēja kaut kas. Tā ir sekunde, reti kurš to pamana, bet, ja pavēro - redz, un tas ļoti palīdz. Tādēļ, ja kas, pavāriem (nu, tas ikdienas darbā ne glancētās bildēs) dvielis vienmēr aizsprausts aiz priekšauta, jo, lai nav jāmeklē, kur ir. Aizsprausts aiz viena stūra karājas un visu laiku pa rokai. Par šo arī bieži vien meistarklases pirmajos gados mani vilka uz zoba. Bet tas tāds pieradums, no kura nevar atbrīvoties. Un negribu. Man ļoti patīk, ka un ja darba dēlis vienmēr tīrs. Rēķinies, ka ja gatavosi daudz un ko sarežģītu, varbūt vajadzēs 2 dvieļus un pēc tam tie būs, iespējams, dikti netīri, bet izmzgāt tak var (un tapēc es lielākas gatavošanas brīžos vienmēr lieku priekšautu, apsienu dubultīgi ap vidu, lai tas dvielis turas labi).
  • izmanto minūtes!!! bļodas, nažus, karotes un katlus - ja vari, nomazgā uzreiz. Ja negribi mazgāt pats, ja vari, ieliec trauku mašīnā. Ir, protams, receptes, kur nepieciešamas veiklas un raitas kustības, tādēļ vienkārši uztaisi kā ieradumu, netīro, tikko izmantoto bļodu vai vienalga ko ielikt izlietnē nevis nomest kaut kur. Plus, līdz ko ir minūte - nomazgā. Vienu, divas lietas, vai visas, kas izlietnē. Es, piemēram, tādēļ izmantojo 1 - 2 bļodas darbam un nekas cits neatliek, kā pirms iespējamās nākamās darbības, izmazgāt eošos. Tas, protams, atkarīgs no receptes. Šis vairāk uz kūkām attiecas un desertiem. Bieži vien ir jāuzgaida, kamēr ūdens uzvāras vai kaut kas karsējas līdz pirmajam burbulim (ja nav jāmaisa), vai kamēr krāsns uzkarsts vai kamēr kaut kas uzsilst, vai brīvroku mikseris kaut ko saputo. Tieši viena minūte, lai nomazgatu. Izveido šīs kustības kā ieradumu. Tāpat kā ar dēlīša noslaucīšanu, par ko iepriekš runāju.
  • izveido un ievies virtuvē principu - netīrie darbi vispirms, tīrie pēc tam. It īpaši tas attiecas uz dārzeņiem, augļiem. Vispirms visus notīri - nomizo, vai kas nu kuram auglim, dārzenim nepieciešams. Tad visas mizas, visu izmet arā, notīri dēli, apkārt un tikai tad sāc visu dārzeņu, augļu griešanu. Šis izklausās loģiski, bet pavērojot cilvēkus “in action” virtuvē, esmu pamanījusi, ka reizēm tas ir loģiski tikai tad, kad to pasaki. Šo gan es cenšos vienmēr receptēs uzsvērt, jo ne vienmēr kaut kā automātiski cilvēki iedomājas par to. Piemērs par augļiem. Sulai nepieciešamos augļus nomizoju, izmetu visu atkritumus. Tad sagriežu vai kā nu vinņi jāsagatavo sulai. Izspiežu sulu. NOTĪRU un IZTĪRU sulu spiedi (šeit var rakstīt, blenderi, rīvi, mikseri utt utjp.). Ļoti reti ir tā, ka tieši tās 2 - 3 min kādas ierīces iztīrīšanai un vismaz detaļu ielikšanai izlietnē būs no svara. Es šo pavisam vienkāršo principu ievēroju arī pie parastu maizīšu gatavošanas: vispirms sagriežu un salieku visu, kas būs uz maizes vai sendvičā. Notīru dēli vai zonu, kur griežu. Tad sasmērēju maizes un notīru visas izveidojušās drupačas. Atkal tīrs. Tad uz tīras darba virsas sabūvēju maizītes un pasniedzu. Vairs nekas nav jātīra. Smuks šķīvis gatavs, dodies baudīt.
  • lai būtu vieglāka darbošanās, šādiem netīrajiem darbiem parasti blakus nolieku vai nu bļodu, kasti, maisu vienlaga ko un mizoju vai tīru uzreiz iekšā. Vieglāk visus atkritumus utilizēt, iemest kompostā vai nu kā kurš dara.
  • ievēro principu - sagatavo visu nepieciešamo uzreiz: salej, sasver, samēri utt. Šo tiešām uzsver visi pavāri, it īpaši konditorejā. Bet nebaidīšos uzsvērt arī es. Ja receptē redzi ka ir daudz sastāvdaļas, tad visu sasver laicīgi, saliec pa mazām bļodiņām vai trauciņiem. Tad noliec miltu pakas, cukurus utt. pa vietām un tad tikai sāc gatavot. Apkārt esošās tajā brīdī nevajadzīgās lietas ir tās, kuras rada haosu un šķietamo (un, ne tikai) nekārtību.
  • turpinot iepriekšējo “padomu”, ja esi izlēmis izmantot jau gatavu recepti, tad pirms gatavo IZLASI to pilnībā. reizēm ir tā, ka cilvēki paskatās sastāvdaļas - der - un aiziet gatavo. Tad attopas pie lietām, kuras varbūt vajadzēja ieplānot laicīgi. Sīkums, protams, bet arī šis palīdz raitāk darboties. Ļoti liels sīkums (izklausos pēc trakās) ir - cepamo papīru sagriešana vai pannu ietaukošana laicīgi. Nu, tāda tipa lietu izdarīšana laicīgi. Tad, tev viss ir sagatavots. Atliek tikai darboties.
  • Krāsni uzkarsē laicīgi.
  • par to pašu gatavošanas pēc receptēm - ja recepte ir gara un pat ja tā ir vienkārša, tikai grāmatā uzrakstītais liekas par detalizētu katrā punktā, ir vērts pašam uztaisīt savu plānu. Uzraksti un piespraud vai pielīmē sev acu priekšā. Tā nav tava muļķīguma vai bērnišķības pazīme (vari uzskatīt, ka vienkārši mana muļķīguma :)), tā ir sagatavošanās darbam. Uzraksti ko un kādā secībā darīsi. Vari, protams, pielikt arī grāmatu acu priekšā vai žurnālu. Uztaisi savas piezīmes pie receptēm. Es savā grāmatā un žurnālā ļoti uzsvēru - manā grāmatā jūs ne tikai varat, bet vajag rakstīt, atlocīt stūrus, atstāt zemeņu un putras traipus, ja vajag, izgriez lapu. Pavārgrāmatas ir jālieto. Piemēro recepti sev, pieraksti savus uzlabojumus un komentārus. Nu, ja tā nav bībele (ir, ir tādas svētās pavārbībeles, kaut gan…), tad var bez problēmām. Par visu mazāk man patīk tīras, gludas pavārgrāmatas bez lietošanas pazīmēm.
  • turpinot iepriekšējo punktu - plāno paralēlās darbības! Šis lieliski der, ja gatavo lielāku maltīti vai lielam cilvēku skaitam. Ja nevari galvā, tad sāc ar iepriekšējo punktu - uzrakti plānu sev (dienai pat reizēm pirms ballītēm) un plānu ēdieniem. Sāc ar pašu pirmo punktu - sakārto virtuvi, sagatavo darba vietu, sāc ar netīro un turpini ar tīro. UN izmanto minūtes (lai vēlāk ietaupītu stundas). Lielākoties var sākt ar desertiem vai uzkodām, piemērm, jo sagataves var sataisīt laicīgi plus daļai parasti jāstāv vēsumā. Kamēr kaut kas vārās, noteikti ir kas tāds, ko var sagriezt, kamēr kaut kas stāv vēsumā, noteikti ir kas, tāds, ko sablendēt utt utjp. Protams, šitā paralēlo darbību plānošana citam nāk vieglāk, citam grūtāk, bet man šī ir viena no mīļākajām daļām. Ļoti patīk un reizēm šķiet, ka varētu pat cilvēkiem pirms ballītēm palīdzēt saplānot, ko un kurā brīdi darīt. Jo, kad tas izdarīts, tad gandrīz grūtākais ir padarīts.
  • romantiskā atkāpe, veidojot plānu, VIENMĒR, ieplāno brīdi, kurā viss būs jau gandrīz gatavs vai tikai vēl jāsasilda, jāpārlej mērce vai tādi sīkumiņi un kurā TU iesi sakopties, sapucēties (starpcitu, arī šefpavāri pirms “servisa” uzvelk tīras formas, jo nu nekad nevar zināt cik bieži būs jaiziet zālē), saklāt galdu (es gan uz lielākām ballēm vai svētkiem mājās galdu saklāju jau iepriekšējā vakarā vai naktī, tie ir mani vieni no mīļākajiem nakts darbiem! To man iemācija mamma. Ziemassvētku galds ģimenei uz 25 cilvēki mūsu mājā parasti top naktī no 23.12. un 24.12 un no rīta ir cits kaifs darboties). Un ziniet, kurš ir mans mīļākais pirmssvinību brīdis? Tas, kad es sapucējusies (bērni sapucēti, vīrs sapucēts gatavo dzērienus) uzlieku tīru jaunu priekšautu un pabeidzu pašus pēdējos mazos tīros darbiņus virtuvē. Es tiešām, no sirds, varu teikt, ka virtuvē darbojos tā, lai tajā varētu notikt visas saviesīgās sarunas un man nav pašai jākaunas par netīriem traukiem izlietnē (man tiešam tas pašai nepatīk).
  • Iepriekšējo punktu var attiecināt arī uz ikdienu. arī visvienkāršākās mājas vakariņas es gatavoju tā, la pie galda sēžoties virtuve būtu kārtīga. Lai plīts tīra un virsmas smukas. Ja visu laiku gatavojot ievēro mazos principus, ko minēju iepriekš, tas sanāk. PROTAMS, dzīve ir dzīve un ne vienmēr viss notiek  tā kā gribētos. Arī man ir haosa dienas virtuvē, protams, ir. Bet tas man pašai liek justies slikti. Un ikdienā strādājot tīri, lielās pavasara un vienalga kura gadalaika tīrīšanas ir vienkāršākas.

Viss, ko šeit aprakstīju ir tik ļoti vienkārš un loģisks, bet katram ir savas lietas, kuras ir stiprās puses. Kādam, iespējams, šis palīdzēs strādāt efektīvāk. Citam liksies tukša laika šķiešana. Taču, ja palīdzēs kaut vienam, tad es būšu priecīga.

Starpcitu, tieši jūsu darbošanās virtuvē ir paraugs arī bērniem. Tas cik tīru un kārtīgu virtuvi, vai jebkuru telpu, viņi redz ikdienā, būs noteicošais kādā telpā viņi dzīvos kādreiz savās mājās. Visas gudrības (daļu minēju šeit), ko mani vecāki man iemācijuši attiecībā uz mājas un telpu, skapju un visu citu kārtību, man īpaši noderēja uzsākot dzīvi vienai un kojās. Tīrā telpā dzīvot ir jaukāk kā haosā. Viss jau ir galvā, ne!

Un šis ir raksts par tīri tehnisku sagatavošanos darbam. Ar kaut ko bija jāsāk. Taču, vēl tik pat apjomīgi varētu rakstīt par to kā tieši gatavošanu pašu padarīt vieglāku, kā saplānot sagatavju taisīšanu un kā izdarīt tā, lai lielu maltīti gatavojot dzīvošanās pa virtuvi nav uztraukumiem pilna, bet darbs rit raiti.

Par sevi runājot - es neesmu traka, bet man patīk darboties. Un visu šo var apvienot ar maziem bērniem (bez auklēm arī). Pēc šādiem principiem esmu mājās ar abām meitenēm gan grāmatas receptes sataisījusi, gan ikdienā ēst gatavoju. Neviens no tā neciešs. Teiciens tīra māja vai laimīgi bērni - es piekrītu it kā, bet es zinu, ka var arī tīra māja un laimīgi bērni.

Bet, nu, lai tie reality check - kad gatavo bērni vai ar bērniem, tad ir viegli sākt ar tīru darba virsmu, bet šo principus ievērot ir pusreāli :) Bet tas pieder pie lietas. Var mācīt mazajiem un tas jādara, bet jārēķinās, ka viņu uzmanība, noturība un spēja, vēlme palīdzēt it visā aug ar viņiem. Tā ka, lēnām un pamazām.

Man ir talants  uzrakstīt visu gari. Ja dienas beigās IG nebūšu zaudējusi visus sekotājus jeb potenciālus lasītājus, turpināšu! :) 

 

* (piezīme, tādēļ viesnīcu lietas mācoties, visu pamatu pamats jebkuram darbiniekam ir iziet visus posteņus no apkopēja, istabenes, veļas telpa un  tad lēnām rāpties augšā.)