Divas dažādas receptes vienā ierakstā, bet pamats abām vienāds un pagatavošana gandrīz identiska.

Svētdien man bija tas gods piedalīties laba ēdiena mīļotāju un, galvenais, arī gatavotāju vēlajās brokastīs (visu par šo pasākumu var atrast Instagram ar #foodiesbrunchlv). No savas puses izdomāju pagatavot sāļo tarti. Sākumā gribēju ko ļoti klasisku, bet rezultātā tapa pilnīgs eksperiments. Iedvesmu meklēju savā krāsojamajā recepšu grāmatā, ko nopirku Parīzē. Kā parasti, beigās receptei vispār nesekoju tik vien kā aizņēmos idejas pildījumiem: kazas siers un cukini vienai tartei un tofu siers otrai tartei. Tofu siers grāmatas receptē tika likts kopā ar sezama sēklām un tahini. Atzīstos, saprotot, ka nepaspēšu tahini uztaisīt, to aizstāju ar saulē kaltētiem tomātiem.

Kā pamatu abām tartēm izvēlējos smilšu mīklu, bet balto miltu vietā izmantoju pilngraudu kviešu miltus. Tie ir rupjāki, tumšāki un veselīgāki. Divām vidēja izmēra tartēm (forma/ 6 – 8 personas) pietiek ar mīklu uz 250 g miltu bāzes un pat tad vēl mazliet paliek pāri (Grētai no atlikumiem tapa deserts nākamajā dienā). Mīkas gatavošanā mazliet atkāpos no vispār pieņemtajiem un man mācitajiem standartiem, tos arī uzrakstīšu.

Vēlās brokastis bija mammām un bērniem, tādēļ abas tartes tika gatavotas tā, lai būtu pilnīgi drošas mazajiem ēdājiem (vecumā no 1,5 – 2 gadi).

Sastāvdaļas 2 tartēm (katra 6 – 8 personas):

250 g – 270 g pilngraudu kviešu milti (var izvēlēties arī baltos)

2 olas

1 ēdam.k. brūnais cukurs 

apm. 200 g sviesta (to nežēloju, bet tieši sviests deva mīkali to labo garšu)

šķipsniņa sāls

Mīklas pagatavošana ir vienkārša, neaizņem daudz laika. Tai nepieciešams atpūtas laiks ledusskapī (vismaz 30 min.), taču es to pagatavoju vēlu vakarā iepriekšējā dienā, paturēju ledusskapī, izrulēju, saliku formās un tad, formas, ietītas pārtikas plēvēs, liku atpakaļ ledusskapī. Otrā rīta cepu, sapildīju un cepu vēlreiz. Laika ekonomija un darbu vienkāršošana, it sevišķi ja blakus ir kāds mazais.

Miltus (sākumā 250 g) ber lielā bļodā, pievieno sāli un cukuru, kā arī pievieno abas olas. Samaisa. Sviestu (istabas temp.) sagriež mazos gabaliņos (vai sarīvē, ja aizmirsies izņemt laikus ārā no ledusskapja) un pievieno miltiem. Mīca līdz veidojas viendabīga masa. Ja liekas, ka par slapju vai pārāk līp pie pirkstiem, pievieno atlikušos miltus. Samīca (nepārmīca), izveido lielu “sniega piku”, ietin pārtikas plēvē un liek ledusskapī uz 30 min kā minimums (tas attiecas uz visām mīklām, starpcitu).

Pirms rullēšanas mīklu izņem no ledusskapja un ļauj, lai tā mazliet atlaižas istabas temperatūrā. Tikmēr ietauko formas vai ieklāj tajās cepamo papīru. Man nepatīk cept ar cepamo papīru. Es ar sviestiņu izsmērēju formu, uzber mazliet miltus, “izkratu” tos pa visu formu un liekos noberu nost. Tādā formā var klāt mīklu un vēk nekas nekad nav piededzis.

Uzkarsē krāsni līdz 190 grādiem.

Izrullē mīklu un ieklāj formās. Ja liekas, ka labi nerullējas vai kā, tad mīklu formā var arī “ielipināt”. Tartes pluss ir tāds, ka nevienes neredzēs vai mīkla formā ieklāta vienā gabalā vai salipināta no vairākiem. Katram reizēm tā var gadīties (it sevišķi vasarā, kad siltas telpas, siltas darba virsmas un mīklā daudz sviesta!). Neķer kreņki, paņem bērnu blakus un lipiniet kopā.

Kad mīkla ir formās, tad tajās ieklāj cepamo papīru un uz cepamā papīra ber pupas vai zirņus (nevārītus, cietus). Ja nav ne pupas, ne zirņi, liec karstumizturīgu katla vāku vai citus smagus (kas nepiedeg, nesakūst) un neļaus mīklai celties uz augšu. Es reizi gadā nopērku 1 kg pupas un katru reizi, kad vajag izmantoju. Pēc izcepšanas, savācu burkā un lieku skapī līdz nakamai reizei. Šādu cepšanu sauc par “cuire à blanc” jeb cept bez pildījuma. Cep kādas 10 min līdz mīkla ir gatava. Labums tāds, ka šādās tartēs var likt pildījumus, kas nav jācep (ogas, krēmus utt.) un tādas var sacept iepriekš arī.

Kad abas tartes gatavas, ļauj, lai tās atdziest pirms pievieno pildījumu. Neņem arā no formas.

Pildījums 1:

200 g aitas piena siers (pērku “Reaton” vai “Zaļā Govs” vai “Dabas Dobe”)

2 vidēja izmēra cukini

200 g kazas piena siers (to, kuram apkār mīksta baltā miziņas kārta)

1 – 2 ēdam.k. mandeļu krēma

1 – 2 ēdam.k. eļļa

1 cukini sagriež mazos kubiciņos un uz pannas kokosriekstu eļļa  (vai olīveļļā) apcep vai pasautē. Teorētiski, šo var arī nedarīt, tad cukini gatavajā tartē būs kraukšķīgāki.

Bļodā liek aitas piena sieru, saspaida ar dakšiņu, pievieno mandeļu krēmu un samaisa. Maisījumā pievieno saceptos cukini. Masu liek gatavajā tartē.

Otru cukini griež smalkās ripiņās, to pašu dara ar kazas sieru. Kārto uz tartes virs aitas piena siera maisījuma. Kad pildījums un dekorācijas saliktas, liek krāsnī un cep 180 – 190 grādos kādas 20 min.

Aitas piena sieru var aizvietot arī ar mīksto kazas sieru. No Latvijas produktiem man vislabāk patīk “Līvi” produkcija. Šobrīd vēl nav, bet, kad būs, izvēlēšos to! Tā kā kazas siers ir ar stipru garšu, nekādas papildus garšvielas nepievienoju, bet to var darīt. Es, piemēram, nākamreiz pievienotu labu sauju zaļumu – dīkstus vai svaigos zaļumus.

Pildījums 2:

200 g tofu siers bez piedevām 

1 burciņa apm. 150 g saulē kaltētu tomātu 

4 ēdam.k. mandeļu krēms

svaigie ķiršu tomāti

Saulē kaltētus tomātus sagriež mazos gabaliņos. Tofu sieru liek bļodā, saspaida ar dakšiņu, pievieno mandeļu krēmu un samaisa. Pievieno sagrieztos tomātus. Masu pilda gatavajā tartes formā. Pa virsu liek sagrieztus ķiršu tomātus.

Cep krāsnī 190 grādos kādas 20 min.

LAI JUMS LABI GARŠO!