Kopš publiski darbojos ar ēst gatavošanu, ja to tā var nosaukt, jautājums par nažiem man tiek regulāri uzdots. Kādu nazi pirkt? Kura ražotāja? Cik lielu? Un, galvenais, cik tad kopā nažus vajag vienā virtuvē?

Atklāti rakstot, es ļoti nevēlos runāt par brendiem un zimoliem, par t.s. “must have” nažiem virtuvē, kas panāks, ka tavi ēdieni vienmēr izdosies. Un tas ir ļoti vienkārša iemesla dēļ. Ir patiešām pilnīgi bezjēdzīgi, ja tev mājās ir neass vairākus simtus eiro vērts nazis, tāpat kā visi panākumi būs tavi, ja mājas virtuvē darbosies ar asu nazi vēl no padomju laikiem.

Un tāda tad arī ir mana atbilde visiem tiem, kuri man jautā - kādu nazi vajag virtuvē?

Virtuvē vajag asu nazi. ASU. That’s all. Šitik banālu padomu diezvai gaidīji, bet, patiešām, ļoti daudzi "grēko" tieši šajā punktā, visu neizdošanos norakstot uz "slikts, lēts nazis". Tikai pēc tam rindas kārtībā nāk brendi un stils, kā arī protams, visas detaļas, kas svarīgs tev pašam. 

Tas, ar kādiem nažiem tu darbosies savā virtuvē ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Ja esi virtuves guru, ja darbošanās virtuvē ir tava būtība, vēlme un mīlestība mūžīgi mūžos āmen, tad, loģiski, ar laiku arī nažu izvēlē kļūsi krietni vien izvēlīgāks, gribēsi labāko no labākā, spožāko tēraudu no visiem, individuāli piemērotu spalu tavam satvērienam un ar mūža garantiju. Ja darbošanās virtuvē ir tavs pamatdarbs un maizes darbs, tad pieslēdzas vēl citi faktori, kuri noteiks kādu nazi, tu gribēsi savā kolekcijā. Visdrīzāk, šajos abos gadījumos, tev arī nav jautājumu par to, kādu nazi vēlies virtuvē. Ir tikai jautājums, kā pie tiem tikt. 

Taču, ja gatavošana ir tava ikdiena, jo vienkārši, tā ir visu cilvēku ikdiena, tad, protams, ekonomiskais praktiskais apvienojums būs tas, kas tev nepieciešams. Pat tad, ja patīk eksperimentēt un reizēm darboties tā, ka pazūd laiks, praktiki, izdevīgi un vēl pie visa "smuki" naži būs tas, ko meklē. 

Šajā rakstā izstāstīšu, kam es pievēršu uzmanību pirms izvēlos nazi. Sen gan to neesmu darījusi, patiesībā. 

Kā jau minēju sākumā, ir (man, citiem, iespējams, nē) ļoti grūti runāt par zīmoliem un konkrētu marku nažiem, jo 1) es visus nezinu un neapgalvoju, ka esmu eksperts un 2) ne viss, kas ļoti ir zināms, reizēm, bieži dārgs ir labs un ne viss, kas cenas ziņā pievilciīgs un brenda ziņā mazpazīstams, ir slikts. Tiesa, nevar aizmirst, ka arī otrādi šis viss reizēm strādā, jo nenoliedzami - kvalitāte maksā naudu.

Runājot par mani pašu, uzreiz varu teikt, ka esmu neinteresanta un neizvēlīga, jo esmu pieradusi un arī protu strādāt, principā, ar jebkādiem nažiem. To gadu gaidā dažādās virtuvēs esmu apguvusi, jo vienkārši tā dzīvē notiek. Skolā mums katram bija savs nažu koferis, pilna izlase, ko uzmanīt kā dārgumu, kur katrā nazī iegravēts tavs vārds un klase, un ar to es puspasauli esmu izbraukājusi, daļa no tiem vēl arvien man ir mājās. Bet pa vidu katrā prakses vietā, katrā darba vietā, blakus tavam koferītim, bija arī pilnīgi kaut kas cits un ar laiku tu vienkārši pierodi piemēroties apstākļiem. Šeit, Latvijā, strādājot man lielākoties darbs ar nažiem ārpus mājas bijis meistarklāses un fotosesiju projektos, un tur nu gan ir pieredzēts viss. Bieži vien esmu gājusi ar saviem instrumentiem, lai būtu droša, ka sanāks, bet tikpat bieži strādāju ar to, ko piedāvā konkrētā vieta (tas attiecas ne tikai uz nažiem).

Ar to gribēju teikt, ka, ja plus mīnus zini, ko gribi panākt, to var panākt ar to, nazi, kas pie rokas, ja vien tas ir pietiekami ass. Tātad, pilnīgi droši varu apgalvot, ka kvalitatīva ēdiena gatavošanas pamatā nav tikai pats nazis, bet gan tā asums. 

Piemērots, produktam un darbībai atbilstošs nazis (vai jebkurš cits darbarīks), protams, atvieglos procesu, padarīs tava naža dzīvi ilgāku (nav mazsvarīgi!) un padarīs visu darbu vienkāršaku, tas ir nenoliedzami, bet, tomēr, nevajag apstāties pie tā. Ja mājās nav speciāls zivju filējamais nazis vai nazis tomātiem, tas nenozīmē, ka nevari gatavot zivi un griezt tomātus. Tu visu vari. Vienkārši, ja līdzekļi un iespējas atļauj - katrai kategorijai savs nazis ir pilnīgi superīgi, taču, lūdzams, neapstājamies tomēr pie tā.

Man pašai ir šie daži krītēriji, ko ievēroju, pirms pērku nazi:

- man patīk naži ar svaru jeb tādi, ko es labi jūtu rokās. Pārāk viegli naži nav manā gaumē. Gan jau apsēžoties un paanalizējot savu darbošanos virtuvē, arī tu diezgan ātri vari pateikt, kādi naži tev labāk patīk - vieglāki vai smagāki. Tas ir gaumes jautājums. Reizēm, un tā, iespējams ir sakritība, svarā vieglākie ir cenā lētākie un attiecīgi - ne visai kvalitatīvākie, 

- man ir svarīgs spals. Tātad, veikalā esot es viennozīmīgi būš tā, kura aptaustīs visus nažus un iztēlošos, ka kaut ko griežu. Ja nazis ir iepakojumā, palūgšu, lai izņem. Ļoti maza detaļa, bet, iespējams, noder tev. Paņemot nazi rokā, mēģini sajust vai naža griežamā daļa, vieta kur saskaras ar spalu, nav asa un nespiežas rokā. Tā mēdz būt. Uz pirmo brīdi tas ir nekas, taču ilgstoši griežot (kaut vai rOsolu), tas var būt reāls mīnuss. Pielieku mazu bildi, lai saprotam, par ko runāju. Tā ir detaļa, sīkums no pirmā skata, bet traucējošs ilgstošā darbībā. Spala materiāls arī man ir svarīgs: koks, tas ir forši. Mna patīk. Plastmasa: te ir jāskatās. Tā vieglā, pēc taustes jau ne visai patīkamā, man personīgi nepatīk. Savukārt tāda pamatīga, smaga un gluda - jau ir ērti. Vēl ir tādi silikonīgie spali. Tiem labums - tie neslid, ja ir slapjas rokas, piemēram.

- man patīk klasiski, nerūsējošā tērauda naži, vēlams ar asmeni, kurš ir iestrādāts iekšā spalā. Reizēm spals ir tikai uzstutēts uz asmeņa un tas ar laiku vairs nav forši. Sāk kustēties, paliek nestabils. Tātad, stabilitāte ir tas, ko es meklēju. To nodrošina gan "smagums", gan spals, gan asmenis, Tā, lai ātri kapājot, tu jūti, kas tev ir rokās un ka valdi pār nazi tu, nevis nazis pats. 

- naži ar asiem un spiciem galiem. Pat tiem nažiem, kuriem ir tāda strupa forma pēc būtības, man patīk spics gals. Ar spiciem galiem gan jāuzmanas, it īpaši, ja tu esi no tiem, kurš mīl burku vākus vai bundžas ar nazi atvērt. Nolauzt naža galu - tas ir stulbi (viss labi, esmu to izdarījusi arī es) un nevajadzīgi. Protams, lietot jau vēl var ilgi un dikti, bet nazis ir griešanai (kaut noder ari bunžu atvēršanai). Ja nu akurāt vajag vērt - tad ņem mazo dūcīti vai austeru nazi :) 

Kopumā šie arī ir tie kritēriji pēc kuriem vados, ja jāpērk nazis. Nekas sarežģīts nav un nekas ekstrēms. Ja man ir/būtu jāpērk nazis, tad es reti to daru pārtikas lielveikalos, izvēlos doties uz specializētajiem veikaliem. Tur ir mazāks risks "iegrābties" un arī, nepieciešamības gadījumā, ir konsultācijas pieejamas. Tāpat, es izvēlos labāk vienu, maksimums divus labus nažus visiem darbiem nekā švakas kvalitātes komplektu ar 7 nažiem, no kuriem neviens neatbilst tavām prasībām. Ir arī labie komplekti, protams. Jāatzīstas gan, ka man ir daži "ātri vajag, nav variantu" (pirms piknika, pie kempinga utt.utjp.)nopirkti naži "rimčikā" un īstenībā jau - funkciju pilda, ir ok. 

Taču, kā jau minēju, svarīgākais ir par mājās esošajiem nažiem rūpēties.

- Tie ir ne tikai jāasina regulāri, bet arī jākopj. Piemēram, es mūsu mājās esošos nažus nekad nemazgāju trauku mašīnā, neberžu ar metāla birstēm un principā, lielākoties tiem pietiek ar ūdeni un tīru dvieli, lai tie paši kļūtu tīri. Trauku mašīna ir nažu "abrazīvs" (tā var teikt?) un vislabākais ir silts ūdens ziepes (ne vienmēr). 

- Par asināšanu runājot. Ir jāatrod savs asināšnas veids - vecā labā oldschool galoda, modernie asinātāji, kur tikai izvelc cauri nazi, vai apaļie asinātāji, kas bieži nāk līdzi nažu komplektos un citi. Pirms sāc asināt nazi, painteresējies kā to dara vai iedod speciālistam (manā gadījumā, es nažus salieku kaudzīte un iedodu tētim un saņemu atpakaļ perfektus). Nepareizi asinot nazi, tu to tikai sabojāsi un nekāda labuma nebūs. Ne pa velti senākos laikos tā bija cienījama profesija - asināt nažus, šķēres. Naži jāasina regulāri, tad, kad tas vajdzīgs. Un te ir tā mazā atšķirība - ir (nezinu kā pareizi nosaukt latviski) - ātrā regulārā uzasināšana pirms ikdienas darba (pavārraidījumos to bieži redz) un tad ir lielā asināšana. Jo pareizāk lietosi nazi, jo retāk būs tā lielā asināšana. Patiesībā tā sanāk. Mājas virtuvē, pareizi lietojot nažus, reize mēnesī jau ir gan bieži. Pat retāk. Šeit faktors, kas nav mazsvarīgs - nekvalitatīvākus nažus varēs asināt mazāk reizes kā kvalitatīvākus, jo vienkārši kaut kādā brīdi vairs nekas neasināsies. 

- Ir forši, ja ir padomāts par to, kur šos nažus turi. Piemēram, liekot visus nažus vienā atvilknes nodalījumā, tie viens pret oru beržoties, ātrāk kļūs neasi un attiecīgi, mazāk kvalitatīvi griezīs. Savukārt, izdomājot un ierīkojot, nopērkot tiem speciālu vietu (vislabāk tādu, kur naži savā starpā nesaskaras) tie atkal uzreiz kalpos ilgāk un retāk būs jādomā par jauniem. 

- Es, tāpat kā ļoti daudz citi, domāju, ik pa laikam grēkoju ar nazi atverot visādus iepakojumus utt. Un tas īstenībā nav pareizi. Nu, runa par virtuves nažiem, nevis šim nolūkam paredzētajiem.

- Tāpat ir jārēķinās, ka naži nolietojas jeb ātrāk paliek neasi no dažādiem produktiem. Tomāti, citrons ir paši zināmākie piemēri. Taču šis ir jāpieņem un jāsadzīvo. 

- Svarīgs faktors  - uz kā tu griez! Tātad, ja nazis gatavots no tērauda (labs nazis) - tad tas ir ciets materiāls. Taču, griežot ar šo cieto materiālu uz jebkā, kas ir par to cietāks (vārdu kalambūrs sanāk) - tu nazi bojā jeb notrulini. Akmens, marmors, porcelāns, keramika un arī stikls - tā ir naža bojāšana. Un papētot dziļāk šo informāciju - pietiekot pat ar vienu reizi, lai asu nazi padarīt par līmeni trulāku. Tas nozīmē, ka vispār, nav pareizi griezt ēdienu pa taisno uz šķīvja, paplātes vai paliktņa. Vislabākais uz kā griezt - koks un plastmasa. No kā arī, lielākoties, virtuves dēlīšus darbam gatavo. 

Tātad, īsais rezumē - ja liekas, ka mājās neviens nazis vairs nekalpo kā nākas, vispirms uzasini un saliec pareizi, kā arī turpmāk izvairies no lielākajām kļūdām. Un tad skaties. Ja strādā perfekti - turpini darboties. Tā arī visdrīzāk būs. Ja vēl arvien nekas nesanāk, tad, iespējams, ir vajadzīgs jauns inventātrs virtuvē. 

Vēl pāris lietas. Būs mans vārds pret manis pašas augstāk minēto, taču vēlos to pateikt - maksimāli aprīkot virtuve ir absolūti fantastiska lieta un katram to realizēt, taču maksimāli aprīkota virtuve nekad nebūs visu panākumu atslēga ēdiena gatavošanā. Tiešām nē. Tas pats attiecas uz nažiem. Katrai produktu grupai piemērots nazis ir ļoti laba lieta, kas tavu virtuvi padarīs svarīgāku un labāk aprīkotu, kas atvieglos tavu ikdienu vai darbu, taču, lūdzams, neapstājies pie tā. Es gribu uzskaitīt to klasisko iedalījumu, ar ko vari sākt, ja tiešām ir nolemts pilnībā aprīkot virtuvi. Bet es negribu, lai domā, ka bez šiem konkrētajiem nažiem nevar iesākt neko.

Tātad (es lieku bildes no saviem arhīviem vai no interneta, jo guess what, man ar mājās nav visi naži!. Un, principā, ar šo informāciju pilns internets, reizēm atsķirīgs. Es lieku to, ko mācija man: 

1. Pairing knife vai couteau d'office. Latviski bieži šo sauc par mizojamo nazi. Esmu redzējusi arī zem nosaukuma "pavāru nazis, universālais nazis un arī tomātu nazis" Asmenis apm. 7-11 cm, tātad īss. Un tiešam izmanto mizošanai, dārzeņu formas izveidošanai (restorānos, kad visi kartupelīši identiski vai burkānu gabaliņi) un bieži ikdienā sanāk izmantot tad, ja griez turot pašu dārzeni rokās, nevis uz dēlīša. 

2. Filejas nazis (couteau "filet de sol"). Latviski lielākoties arī saukts par nazi ar asmeni filejai. Visu pasaka priekšā nosaukums. Plāns, garš, bet šaurs, nazis (17 - 20 cm), kura galvenā funkcija ir izfilēt zivis, attiecīgi, delikātam smalkam darbam. Ikdienā, tehniski vēl var izmantot sīpolu sasmalcināšanai (ne sakapāšanai). 

3. Utility nazis, vidēja garuma (īsāks kā filejas nazis, bet garāks kā mizojamais nazis. Nosaukums jau pasaka visu, griez, mizo, smalcini, visu, ko gribi. Lielākoties, šis nazis ir kā chef's (šefpavāru) knife, tikai mazāka izmēra. Attiecīgi, dari  gandrīz to pašu, ko ar lielo. 

attēlā augšējie 2 ir utility naži, salīdzinot ar mizojamo nazi. 

4. Chef's knife jeb šefpavāru nazis. Latviski saukts tikai par pavāru nazi. Liels, plats, garš. Asmenis no 25 - 30 cm. Galvenais nazis virtuvē. Tas arī pasaka visu. Mans mīļākais nazis (sākot no ķiploku smalciņāšanas, zaļumu kapāšanas un beidzot ar steika sakapāšanu (svaigu gaļu jā, bet atkaulot gaļas gabalus un kapāt kaulus ar šo nazi nē)). Izmēri šim nazim variē, vadoties pēc ražotāja, bet parasti, ja pērc komplektus, šis ir lielākais nazis. 

Bilde no interneta. Klasisks "šefa" nazis.

5. Smalcināmais nazis. Principā, garumā tikpat liels kā šefa nazis, gandrīz, bet tievāks jeb šaurāks. Dārzeņu smalcināšanai, griešanai skaidiņās, kubiņos utt utjp. Bet nu, šis, cik es skatos, mājas apstākļos vismazāk cilvēkiem "iet". Bet tāds ir un komplektos arī bieži vien ir. 

6. Maizes nazis. To zina visi. Komplektos vienmēr arī ir. Ar viļņotu asmeni (tikai griežamā daļa, nevis viss asmenis). 

7. Santoku Knife jeb japāņu stila nazis. Ar asmeni, platu, kuram ir tādas kā iedobītes, kas neļauj produktam pie naža pielipt. Neskatoties kā šī naža un šefpavāra naža forma atsķiras, viņu "sūtība" ir līdzīga. Latviski esmu redzējusi zem nosaukuma "šķēlējamais". Mans otrs mīļākais. 

Augšējais ir smalcināmais nazis (6), pa vidu Santoku tipa (7) un apakšā Utility (3)

Šī ir pavisam maza izlasīte, jo šai klāt varētu pievienot vēl dažādu funkciju nažus, piemērotus vairākām produktu kategorijām.

Ja esat siera mīļi, tad, loģiski, siera nazis mājās varētu vairs nebūt nekāda ekstra, jo vienkārši ar siera nazi labus, īstus, dārgus sierus ir vieglāk un ar kvalitatīvāku rezultātu.

Ja gaļa ir jūsu pamata produkts, bieži gatavojat, atkaulojat vai pārstrādājat, tad miesnieka nazis, atkaulošanas nazi, plāns un garš gaļas šķēlējamais nazis (der arī lielu zivju filēšanai) būs jums noderīgs.

Ja mīlat jūras veltes, tad austeru nazis būs laba investīcija. Un tā es varētu turpināt vēl kādu laiku. 

Ja prasītu man, kas ir nepieciešams kā "starta komplekts virtuvei" es teiktu: mizojamais nazis, utility nazis, šefpavāra nazis, maizes nazis un man patiktu arī Santoku nazis. Klāt vēl klasisko dārzeņu mizojamo un labu asināmo galodu. Un pārējais jau ar laiku un pēc vajadzības. 

Es nezinu, vai šis ir tas, ko gaidijāt, komentāros rakstot, ka būtu forši parunāt par nažiem, bet šis ir tas, kas man liekas svarīgi par nažiem. Tiesa, pietiekami virspusēji, bet gana plaši. Jūs visdrīzāk gribat zināt zīmolus un nosaukumus, ko, liekas, ka vajadzētu, pirkt. Zin kā, ja tev dod Zwilling nazi, neatsakies, būs labi, ja Fiskars zvana un piedāvā dāvanu grozu, varēsi virtuvē darboties uz nebēdu. Taču, ja visi ceļi ved uz Gemosu...aizej, tur ir izvēle un var visu aptaustīt. Saka, ja Japāņu naži esot cool. Un tie, ko taisa uz spec pasūtijumiem.

Ar nažiem, kā ar visu citu. Ir jāatrod savs. Bet kad atrodi - rūpējies!