Iespējams, tāpat kā par Pāvilostu, arī par Tallinu mēs esam pārāk lielā sajūsmā. Bet tā kā Kalniņu ģimenei tik ļoti patīk, tad braucam un baudam. Izmantojot negaidīto mana vīra un Grētas tēta atvaļinājumu, spontāni izlēmām doties vēl vienā braucienā uz Igaunijas galvaspilsētu. Šoreiz, tāpat kā iepriekšējās reizes - bez konkrēta plāna, bet ar mērķi izbaudīt Tallinas foršos restorānus.

Arī šoreiz apmetāmies tajā pašā viesnīcā, kur iepriekš un tas labi, jo skaidri zināms kas ir kas, ne tikai mums ar vīru, bet arī Grētai (piemēram, meitai drošu sirdi vari apsolīt baseinu viesnīcā, spēļu stūrīti un to, ka brauks ar lielo liftu).

Tallinā iebraucām sestdienas pēcpusdienā, drīz arā jau bija kļuvis tumšs, tādēļ iekārtojāmies viesnīcā un izmantojām laiku, lai atpūstos baseinā. Pēc garā ceļa - lieliski. Vakaru noslēdzām ar vakariņām mums jau labi zināmajā restorānā Leib (vairāk par šo iepriekšējā rakstā un urbanicorganic.lv), jaunus atklājumus atstājot nākamajām dienām.

Laiks Tallinā šajā ceļojuma laikā, ja godīgi, bija briesmīgs! Lietains un drēgns, tādēļ nekāda lielā staigāšana ar kājām nesanāca. Toties, svētdiena un lietainais laiks darīja savu - izlēmām doties uz muzeju - Igaunijas Jūras muzeju, kuru diezvai būtu izvēlējušies apmeklēt tad, ja ārā būtu skaists un saulains laiks. Un labi ka tā, jo tad būtu palaiduši garām fantastisku muzeju, kas piemērots ne tikai lielākiem un mazākiem bērniem, bet arī bērnu tētiem, krusttēviem, lielajiem brāļiem un māsām.

Expo1

Inside3Foto no muzeja mājas lapas - lennusadam.eu

Tieši tēti un lielie brāļi par visiem kuģiem, lidmašīnām, sniega močiem, zemūdenēm un ieročiem izrādīja vislielāko sajūsmu. Arī mūsu tētis. Grētai vislabāk patika bērnu kino ar multfilmām par pingvīniem, lielā siena uz kuras varēja zīmēt, kā arī kuģi pie griestiem un lielumlielais galds ar lego klučiem, kur būvēt mājas. Dienā, kad apmeklējām (Igaunijā tad svinēja Tēvu dienu) muzeju, tur bija arī dažādas atrakcijas - tā pati zīmēšana, sejiņu apzīmēšana un iespēja iepazīties ar suņiem haskijiem, kuri velk kamanas.

Grētu divreiz uz sejiņu apzīmēšanu nav jāaicina, kas ir pārsteidzoši, jo vispār viņai ļoti nepatīk, ja sveši cilvēki viņai skaras klāt, kamēr nav bijusi īsta iepazīšanās un sadraudzēšanās. 

Muzejā var pavadīt daudz stundas, jo skatīties un pētīt ir daudz ko. Šeit ir arī kafejnīca, kuru mēs šoreiz neapmeklējām, jo bijām tikko pēc brokastīm. Ārpus muzeja ir osta, uz kuru var doties apskatīt lielos kuģus. Ostā ir arī bērnu laukums, kuru šoreiz gan lielā lietus dēļ apmeklējām tikai uz 3 minūtēm. Bet viennozīmīgi muzejs bija iespaidīgākais, ko redzējām šajā Tallinas braucienā. Es pat nezinu, man liekas, ka Latvijā pilnīgi neviens muzejs nestāv klāt šim muzejam.

A72A3639-1440x960 Foto no muzeja mājas lapas - lennusadam.eu

Ieejas biļete pieaugušajiem 14,00 Eur (vai 16 Eur, ja ņem klāt īslaicīgās ekspozīcijas un muzeja fileāles Fat Margret torņa apskate vecpilsētā) un bērniem līdz 9 gadiem bez maksas. Iespēja iegādāties ģimenes biļeti (28 Eur) un arī abonomentu. Pērkot biļetes, katram tiek iedota tāda kā elektroniskā karte, kura nodrošina pieeju visām atsevišķajām izstādēm vai ekspozīciājām, kā arī kuģu apskatei utt. Biļetes var iegādāties jau laicīgi, izmantojot internetu,jo rinda pēc biļetēm bija gara. Toties blakus kasēm ir milzīgi akvāriji, kas gaidīšanu bērniem padara par interesantu pasākumu.

Muzeja adrese: Vesilennuki 6, 10415 Tallina, lennusadam.eu (mājas lapa ir arī latviešu valodā)

Starpcitu, muzeja kafejnīcā nebijām, jo pirms tam bijām paēduši lieliskas brokastis kafejnīcā NOP Café & Shop, kurā ir arī bioloģisko produktu, kā arī vietējo igauņu produktu veikaliņš. Maza, mīlīga un omulīga vietiņa, pāris minūšu gājienā no lielā Kadrioru parka (vairāk par parku šeit). Šajā kafejnīcā ir arī rotaļu stūrītis bērniem, tādēļ vecākiem brokastošana vai pusdienošana var būt pietiekoši mierīga. Kā visur citur, arī šeit ir bērnu ēdienkarte, kurā nav ne frī, ne vistas nageti ar ketčupu. Toties veikalā blakus dažādiem jau labi zināmiem bioloģiskās pārtikas zīmoliem, var iegādāties arī vietējos produktus, piemēram Kalamatsi kazas sieru. Katrā gadījumā feina vietiņa, kur doties vieglās pusdienās vai vēlajās brokastīs uz kafiju, kā arī iepikrties labus produktus.

 FullSizeRender-2 

NOP Café & Shop adres: J. Köleri 1, 10150 Tallina

Vēl tuvāk Kadrioru parkam, principā tieši pašā parkā ir arī mājīga kafejnīca/restorāns - Katharinenthal. Pirmajā stāvā svaigas maizītes, kūciņas, macarons, silti dzērieni uz vietas vai līdzņemšanai, kā arī iespēja papusdienot. Otrajā stāvā - restorāns. Es nezinu, vai speciāli otrreiz atgrieztos tur, bet tā, lai sasildītos un atpūstos pēc pastaigas - ļoti labi. Mēs gājām dzert brokastu kafiju un apēst macarons pirms došanās uz parka bērnu laukumiņiem. Arī šeit, tāpat kā lielākajā daļā citu restorānu, ir padomāts par bērniem. Šeit bija bērniem piemērots galdiņš (tieši tādi paši kā lielajiem, tikai mazāka izmēra) uz kura bija liels zīmuļu trauks un krāsojamās lapas. Ja gribas kūkas un saldumus, kā arī svaigas maizītes - tad droši, šeit tās ir plašā izvēlē.

Adrese: A.Weizenbergi 22, 10127 Tallina

Tā kā ceļojuma laikā iekrita tieši Grētas Teodoras otrā vārda atzīmēšanas diena, izlēmām to nosvinēt īpaši bērniem draudzīg'arestorānā. Vakariņojām restorānā UMAMI, kas pieder tiem pašiem īpašniekiem kam restorāns Leib. Kad zvanījām, lai pieteiktu rezervāciju (vēl Rīgā esot), teicām, ka būs 2 pieaugušie un viens mazs bērns. Restorāna pārstāvja otrs jautājums bija pārsteidzšs - vēlaties galdiņu blakus bērnu istabai? Ar prieku pieņēmām piedāvājumu un vakars mums izvērtās lielisks.

12219499_1638200469777643_912528353821137411_nFoto no restorāna UMAMI mājas lapas - www.umamiresto.ee

Restorāns atrdoas Tallinas piepilsētā (salīdzinoši kā Mārupe Rīgai) un tā ir privāta dzīvojamā ēka, kas pārtaisīta par restorānu. Šajā ekā ir bijis viss - sākot no krīzes centra jaunajām māmiņām un beidzot ar dispenseru tiem, kuriem alkahols pārāk tuvs. Tagad šeit ir restorāns, kur pirmajā stāvā ir viena liela zāle un otrajā stāvā vairākas mazas istabas ar diviem vai vairākiem galdiņiem. Principā, kā novērojām, otrajā stāvā vakariņoja lielākas vai mazākas ģimenes, katra aizņemot vienu telpu. Izcili. Mūsu galdiņš bija atsevišķā telpā, kurā bija arī bērnu istabiņa. Ar mums šajā telpā vēl bija arī trīs puiku ģimene. Kā rezultātā - Grētai bērnu istabiņā visu laiku bija  kompānija, laiks paēst bija limitēts, lai nezaudētu laiku spēlēm, bet mums vecākiem mierīgs un relaksējošs vakars ar labu maltīti un šampanieti bērna jubilejai par godu.

IMG_2668 IMG_1982

Protams, vienā brīdi vakariņu galds pārvēršas par mazau spēļu galdu, it īpaši, ja spēļistabā ir virtuvīte un bērns vecākiem vēlas ko pagatavot. Bet mūs kā vecākus tas pilnīgi neuztrauc.

Šeit, tāpat kā citos restorānos, ir atsevišķa ēdienkarte bērniem. Uzsvars uz labu zivi, ko arī izvēlējāmies, pasniegtu kopā ar kartupeļu biezeni un/vai vienkāršiem dārzeņiem. Cenas  bērnu ēdieniem nepārsniedz 4,50 Eur un ēdiens ļoti garšīgs. Pieaugušo ēdienkartē interesants piedāvājums, uzsvars uz kvalitatīviem pamatproduktiem (zivs, gaļa) un pārdomātām piedevām  un tas viss ar patīkamām cenām (salīdzinot ar Latviju).

Vasarā šis restorāns ir paradīze ģimenēm, jo tāpat kā Leib, arī šeit ir savs liels pagalms, āra virtuve un arī par bērniem padomāts 0 spēļu laukums, smilšu kaste. Mazliet tā kā iemīlējāmies šajā restorānā. Tā mazliet ļoti.

UMAMI adrese: Kadaka tee 141, Tallina (apm.15 min.braucienā no centra), www.umamiresto.ee 

Šajā ceļojuma reizē apmeklējām arī bērnu muzejā Miia Milla Manda, kurš atrodas Kadrioru parkā tieši pie spēļu laukumiņa. Kad muzejs ir slēgts apmeklētājiem, tad tā dažās telpās notiek nodarbības bērniem un arī bēbīšu skoliņas (līdzīgi kā pie mums Orff u.c. skoliņas). Tāpat šeit tiek rīkotas tematiskās dienas ar nodarbībām, meistarklasītēm un ģimeņu dienas. Muzejā gandrīz viss, kas domāts apskatei ir arī bērniem droši tuvāk izpētāms un apskatāms. Šiet var gan redzēt attīstošās filmiņas, izmēģināt kā ir slēpot ar senlaiku slēpēm, kā arī redzēt sevi pavisam aizvēsturiska fotoaparāta ekrānā. Vēl šeit ir atsevišķa spēļistaba - paradīze bērniem, vismaz Grētai noteikti - ar lielu spēļu virtuvi, vannas istabu, milzīgu leļļu māju, telefona būdiņu ar veclaicīgu telefonu, mašīnu un vigvama telti. Kad esat beiguši muzeja apskati, kopā ar mazo var doties uz bērnu kafejnīcu. Kopumā ēdienu piedāvājums gan nebija ne tas labākais, ne veselīgākais, bet zupa no lielā katla Grētai garšoja.

FullSizeRender-4 FullSizeRender-9

Grēta skatās filmiņu par kukaiņiem. Aizmugurē redzamajā plauktā - stabā, katrā atvilknītē ir kāds dabas priekšmets (čiekurs, gliemežvāks, zīle utt.). Sportam veltītajā zālē, Grēta izmēģina kā ir stāvēt uz uzvarētāja pjedastāla. 

FullSizeRender-7Vecāki mierīgi apsēžas uz soliņiem un pacietīgi gaida, kad bērns būs izspēlējies. Jāgaida diezgan ilgi. 

Miia Milla Manda muzeja adrese:  L. Koidula 21, 10127 Tallina, linnamuuseum.ee

Mazā ceļojuma laikā apmeklējām arī restorāna NOA īpašnieku radīto restorānu Tuljak. Vairāk par mūsu pieredzi NOA šeit. Teikšu kā ir, Tuljak restorāns nevis nav piemērots bērnienm, bet vairāk piemērots tiem bērniem, kuriem ir grūti nosēdēt mierīgi vai spēlēties, zīmēt turpat pie galda. It īpaši, ja iet vakariņās. Arī Grētai šis restorāns bija kā izaicinājums (it īpaši, ja iepriekšējā vakarā bija restorāns ar spēļistabu!), jo šeit viss apkārt ir trausls, daudz stiklu un spoguļu, galda piederumi spīd un laistās. Restorāns ir ārkārtīgi skaists un glauns, bet bērni šeit ir gaidīti. Ēdienkartē ir arī ēdieni bērniem, pieejami bērnu krēsliņi. Mazajiem tiek atnesti arī zīmuļi un krāsojamās lapas.

large_tonutunnel_tuljak_ttp_7929-panoFoto no restorāna mājas lapas - www.tuljak.ee

Grētai kopā ar tēti pirms promiešanas bija iespēja arī apskatīties kā virtuvē top ēdiens un kā strādā pavāri.

 IMG_3957 FullSizeRender-12

Ēdienkarte šajā restorānā ir uzrakstīta tik vienkārši, ka pirmajā brīdi ir tāds kā apmulsums un neziņa vai dizains nav vienīgais, ar ko restorāns izceļas. Un mums par lielu prieku - kļūdijāmies! Ēdiens absolūti lielisks un ļoti garšīgs. Grēta atkal pati palūdza sev zivtiņu ar dārzeņiem un saldējumu desertā. No tēta vēl labprāt ēda risoto. Cenas - atkal jāsaka, salīdzinot ar Rīgu un šeit esošajiem šāda līmeņa restorāniem, ļoti pieņemamas. 3 cenas - 6, 00 Eur (uzkodas), 12,00 Eur (lielākas uzkodas), 18,00 Eur (pamatēdiens). Ļoti labi pagatavotas jūras veltes un ļoti savdabīgas un garšīgas uzkodas.

Adrese: Pirita tee 26e, Tallina

Piebilde: raksta titulbildē Grēta Tallinā ar savu vārda dienas dāvanu - leļļu ratiem. Pateicoties tiem mēs tagad varam nostaigāt garus gabalus neprasoties opā. Ratos zaķis Marsels. Starpcitu, ratus pirkām Tallinas lielveikalā Viru Keskus, kur ir fantastiska bērnu apģērbu un vēl labāka bērnu rotaļlietu nodaļa. Un izcilas bērnu labierīcības un mazuļu barošanas telpa (arī ar iespēju uzzsildīt vai pagatavot bērnam pudelīti). Bērnu nodaļā ir arī bērnu frizētava.