Septembra sākumā Grētas tētis svin dzimšanas dienu un šogad ballītes vietā mums bija mazais ģimenes ceļojums uz Tallinu. Vispār jau gribējām visu vasaru vēlreiz doties uz Tallinu un kopā ar Grētu. Arī tādēļ, lai aizvestu meitu uz Lotes zemi. Sanāca tikai septembrī.
Reti, kurš ceļojums sākas ar tādu (publisku) izgāšanos kā man tas gadījās sestdienas rītā! Vispirms jau publiski ieliku apsveikumu Tēvu dienā, kaut tētu diena tikai vēl tikai būtu. Sev par attaisnojumu jāsaka, ka tomēr vairākās valstīs Tēvu dienu svinēja šajā nedēļas nogalē (5.-6.09) un Rīgā tika rīkots svētku gājiens Tēvu dienai par godu. Tas viss man sajauca galvu. Kaut gan - samīļot un sabučot tētus var un vajag katru dienu. Un šajā pašā apsveikuma ierakstā minēju, ka dosimies uz Lotes zemi. Paldies vērīgajai lasītājai, kura pabrīdināja, ka Lotes zeme jau ir ciet uz ziemas sezonu. Īsta izgāšanās mums kā vecākiem, bet, tomēr, šo ziņu vieglāk saņemt no rīta pirms braukšanas nekā pie Lotes parka vārtiem.
Protams, žēl, ka Lote apslima un brauciens pie viņas izpalika (labi, ka Grēta vēl šo stāstu pieņēma. Diezvai ar mazliet vecāku bērnu būtu tik viegli tikuši cauri), tomēr arī Tallinā ir ko redzēt un darīt kopā ar mazo.
Laika apstākļi mūs ļoti nelutināja, bet mazliet pasaudzēja, jo lielākoties nelija vai lija, kad bijām iekštelpās (izņemot tās 20 min., kad lietus mūs izmērcēja pilnīgi slapjus visus trīs). Kopumā Tallinā pavadījām 1 pilnu dienu un 2 nepilnas. Sestdienas pusdienas laikā iebraucām Tallinā un pirmdienas rīta pusē devāmies uz mājām.
Apmetāmies Tallinas centrā, lielā daudzstāvu viesnīcā tieši pie pašas vecpilsētas. Izvēle par labu šai viesnīcai bija vienkārša un vairāku iemeslu vadīta: lieliska atrašanās vieta (tuvu vecpilsētai, pilsētas centrs), viss nepieciešamais bērniem (bērnu gultiņa, gultas veļa, bērnu sēdeklīši utt.), baseins (vienkārši labi, ka ir!) un autostāvvieta (pa Tallinu pārvietojāmies ar kājām, tādēļ auto drošībā uz 3 naktīm ir labi).
Grēta par viesnīcu bija sajūsmā. Viņa, bērns, kura visu vasaru zāli, kokus un jūras smiltis vien redzējusi, bija ļoti priecīga par tramvajiem, mašīnām un autobusiem aiz logiem, jo arī Rīgā dzīvojot, tādus sktus no mūsu mājas pa logu nevar redzēt. Arī braukšana ar liftu augšā un lejā uz 6 stāvu bija katras dienas piedzīvojums.
Nordic Hotel Forum: Viru väljak 3, 10111 Tallinn, www.nordichotels.eu
Mums, kā ierasti, konkrēti plāni nebija un vadījāmies pēs sajūtām un noskaņojuma. Pirmajā dienā aizgājām vieglās pusdienās uz Sfäär un izstaigājām vecpilsētu. Veikals/restorāns Sfäär ir ļoti bērniem draudzīga vieta, pat ja no pirmā acu skatiena tā varētu nelikties. Tas ir dizaina apģērbu un lietu veikals kopā ar restorānu. Ēdienkarte nav plaša, bet tajā pat laikā ir no kā izvēlēties (uzkodas, zupas, salāti un siltie jūras velšu un gaļas ēdieni). Tāpat, ir arī atsevišķi nodalīti bērnu ēdieni. Vienkārši (dārzeņu biezenis ar gaļas bumbiņām vai zivtiņu, pasta ar mērci, tikai dārzeņi utt.), bez, bērnu acīs lielākoties nevajadzīgām, piedevām un dekorējumiem, bet garšīgi un tiem ir ļoti laba cena. Es vispār Tallinā nevienā no mūsu apmeklētajiem restorāniem neredzēju bērnu ēdienus dārgāk par 3,00 Eur/porcija. Tas, protams, ir patīkami.
Resto & Store Sfäär: Mere pst. 6E, Tallinn, www.sfaar.ee
Vakarā savukārt devāmies uz restorānu NOA, kas ir mazliet ārpus Tallinas (Pirita). Nepatīkamais pārsteigums - Tallinā neesot taksometri ar bērnu krēsliņiem. Es nezinu, vai tā tiešām patiesībā arī ir, tā mums atbildēja viesnīcā. Iespējams, ka krēsliņus vienkārši nepiedāvā taksometru firma, kura strādā ar konkrēto viesnīcu. Lai nu kā, taksī kāpām paši ar savu krēsliņu, kas mazliet sarežģī visu pasākumu, bet bija labi. Arī restorānā laipni ierādīja vietu, kur novietot krēsliņu, kamēr vakariņojam. Restorāns NOA ir ļoti skaists un krāsains restorāns jūras krastā. Brīnišķīgs skats uz Tallinu un akmeņainu jūras krastu. Šī nav pirmā reize, kad tur dodamies, tādēļ nebaidījāmies ņemt Grētu līdzi. Bērniem tiek piedāvāti bērnu krēsliņi. Šajā restorānā ir ineteresanta, bet tajā pat laikā vienkārša principa ēdienkarte - ir tikai trīs cenas (pie ēdiena atzīmeta I, II vai III strīpiņas) un katras lapas pirmie 3 ēdieni ir uzkodas izmēra. Man tas patīk, jo viegli orientēties. Šeit tiek galvenokārt izmantoti sezonāli, dabīgi un arī vietējie produkti. Bērniem tiek piedāvāta zivs vai gaļa ar dārzeņiem, vai kartupelīšiem. Mēs izvēlējāmies zivi ar dārzeņiem, jo Grētai ļoti, ļoti tās garšo. Tāpat Grēta izmēģināja arī mūsu ēdienus (spinātu pīrāgu, piemēram). Uz vietas svaigi cepta maizīte ar sviestiņu, protams, arī patīk. Restorāns ir sadalīts 2 daļās: mazliet vienkāršākais restorāns NOA un Head chef's Hall - izsmalcinātāks un intīmāka restorāna daļa, kur ēšanai ir piedāvātas tikai 5 vai 7 ēdienu degustācijas menu. Mēs izvēlamies NOA, jo tieši šis ir īsts ģimenes restorāns un ģimeņu svētdienas vakarā bija daudz.
Restorāns NOA: Ranna tee 3, Tallinn, www.noaresto.ee
Svētdienas diena bija lietaina, bet tas mūs nebiedēja doties ārā. Galamērķis bija kādu 10 minūšu gājiena attālumā no mūsu viesnīcas un vecpilsētas - Kadrioru parks. 70 ha liels parks pilsētas centrā. Parka teritorijā ir arī KUMU mākslas muzejs, Kadrioru Mākslas muzejs, vairāki bērnu laukumi, dārzi, kafejnīcas un restorāns. Kopumā ļoti skaisti iekopta teritorija, kur var ilgstoši pavadīt laiku. Pēc bērnu laukumiņu apmeklējuma devāmies uz KUMU māksas muzeju.
Mazliet jau par bērniem bija piedomāts - muzeja foajē bija novietots molberts uz kura var zīmēt (bet vienīgie pieejami flomasteri bija stiprie spirta flomasteri, par kuriem Grētas džemperis nepriecājās). Vēl mums patika muzeja ieejas biļetes - uzlīmes. Grēta no savas nešķīras visu dienu. Kārtējais tetovējums.
Teikt, ka KUMU ir piemērots bērniem - tā neteikšu. Bet šo muzeju mēs ar vīru vēlējāmies apskatīt, tādēļ turp gājām. Pirmie mirkļi muzejā bija ļoti stīvi un pārdabīgi klusi. Tieši pārdabīgais klusums man vienmēr ir traucējis muzejos (Latvijā). Citās Eiropas valstīs gan tādas sajūtas nav, jo muzejos valda dzīvība. Kopā ar Grētu jutos drusku nevietā, jo viņa runāja un čaloja (neko neatļautu gan nedarīja, tikai nesaprata kapēc jāčukst), bet nenobijāmies un gājām staigāt. Grētai tīri labi patika apstkatīt Igauņu mākslinieku darbus. Izdomājām spēli - pie katras (gandrīz) gleznas pateikt vai zīmēts ar krāsām vai zīmuļiem (pie grafikām). Vēl Grētai interesanti bija telpā, kur bija ļoti daudz vēsturē nozīmīgu cilvēku krūšu tēli no akmens, bronzas un citiem materiāliem, un fonā skanēja dažādas ierunātas balsis. Viena no ekspozīcijām bija telpā, kurā izbērtas smiltis. Šajā telpā Grētai bija grūti palikt vienaldzīgai (smiltis un necept kūkas, tāds koncepts nepastāv), tādēļ mēs ar meitu šeit ekskursiju beidzām un devāmies uz muzja kafejnīcu. Suvenīru veikalā nopirkām zīmuļus un krāsojamo/uzlīmju grāmatu par Kadriorg parku.
KUMU muzeja ekspozīcija smilšu piebērtā telpā, kur drīkst apgulties vai apsēsties uz paklājiem.
KUMU: Valge 1, 10127 Tallinn; www.kumu.ekm.ee
Grētiņa ir lielisks ceļa biedrs un vienmēr gatava jauniem piedzīvojumiem. Tādēļ, diezgan piepildītas dienas, viņu nebaida. Pēc muzeja apmeklējuma, devāmies vieglās atpūtas pusdienās uz F-Hoone restorānu Telliskivi rajonā. Zināju,ka šī ir bērniem ļoti draudzīga vieta, tādēļ, divu domu - iet vai neiet - nebija. Vispār par šo rajonu es jau rakstīju savā otrā blogā Urbanicorganic.lv, bet īsumā Telliskivi ir interesants, vecā rūpnīcu un industriālā zonā, ierīkots rajoniņš ar dažādām kafejnīcām, dizaina lietu veikaliem un jauno uzņēmēju darbnīcām.
F-Hoone piedāvā vienkāršu, modernu un urbānu ēdienkarti (salāti, burgeri, netipiskas zupas) un vēl šeit ir liela netipisku alu izvēle (vecākiem, ne bērniem), kā arī bezalkaholisko limonāžu izvēle. Ļoti daudz vietējo šeit nāk pusdienās vai pavada dienas strādājot (citi, spēlējot šahu) F-Hoone uz vietas, bet neiztrūkstoši šajā kafejnīcā ir arī tūristi (nu, tādi kā mēs). Bērniem šeit ir ierīkota atsevišķa bērnu telpa ar rotaļlietām, grāmatām, arī TV, kur rāda multfilmas. Grēta bija priecīga, jo mierīgi varēja izspēlēties, kamēr gaidījām ēdienu. Bērniem ir arī atsevišķa ēdienkarte (cenas nepārsniedza 3,00 Eur). Ērtībai, tiek piedāvāti dažādi bērnu krēsliņi. Pie restorāna ir arī āra bērnu laukumiņš.
Grētas pusdienas: kartupeļu biezenis, mazas apaļas liellopu gaļas bumbiņas, krējuma/estragona mērce. Mazliet zaļumu (mamma apēda) un tomātiņi. Garšīgi.
F-Hoone: Telliskivi 60, 10412 Tallinn; www.fhoone.ee
Pēc ēšanas mazliet paklīdām pa āru, pastaigājām un pie pašas vecpilsētas mūs pārsteidza lietus! Tā pārsteidza, ka izlijām cauri slapji, neskatoties uz to, ka bija lietus mēteļi, Grētai lietus tērps. Piloši un slapji atgriezāmies viesnīcā. Izdomājām, ka labākais veids kā sasildīties, ir doties uz viesnīcas baseinu peldēties. Pēc peldes un atpūtas viesnīcas numuriņā, bijām gatavi doties vakariņās!
Vakariņu restorāna izvēle bija vienkārša - zinājām, ka vēlamies atkal doteis uz restorānu Leib (par to arī raksts otrā blogā), jo zinājām, ka arī bērni šeit ir gaidīti viesi. Nekļūdijāmies. Ja būtu vasara, mēs noteikti izmantotu iespēju sēdēt terasē, jo restorāna priekšā ir feins, zaļš un slēgts pagalms, kurā bērni var ne tikai izskrieties, bet arī spēlēties smilšu kastē. Šoreiz sēdējām telpās, bet, ienākot pa durvīm, viesmīļa reakcija bija zibenīga. Pavadot mūs pie galdiņa, viņam rokās jau bija mantu un grāmatu grozs, ko pie galdiņa pasniegt Grētai. Viens no pirmajiem jautājumiem bija, ko vakariņās vēlētos mazais ķipars un vai mazajam ēdienu atnest ātrāk par visiem, vai arī būs gatavs gaidīt pārējos. Grēta izvēlējās zivi ar tomātu/gurķu salātiem un kartupeļu biezeni. Otro reizi dienā, bet ļāvu viņai pašai izvēlēties no piedāvātā. Saldajā - saldējumu izlase. Kamēr mēs ar vīru izvēlējāmies ēdienu un dzērām aperatīvu, tikmēr mazajam jau ēdiens bija atnests. Kas patīkami - silts, bet ne uz karstā sķīvja, kā pieaugušajiem mēdz nest.
Restorānā tiek piedāvāta ēdienkarte, kuras sastāva ir labākais no vietējiem Igaunijas produktiem no dažādām zemnieku saimniecībām. Tās ir arī uzskaitītas restorāna ēdienkartē. Ēdienkartē nav nejaušu ēdienu un vēl mazāk nejaušu dzērienu, jo īpašnieki ir pavārs un vīnzinis. Restorāna nosaukums “Leib” tulkojumā nozīmē melnā maize (rupjmaize) un viesiem tiek piedāvāta tikai šī, uz vietas ceptā, maize. Vecākiem, kuriem patīk vīns, ļoti patiktu restorāna vīna karte, kaut gan šeit ir arī labs alus piedāvājums.
Kamēr mēs ar vīru vakariņojām, Grēta spēlējas ar restorāna un manis līdzpaņemtajām mantām, kā arī bija ļoti ieinteresēta sekot līdzi viesmīļa gaitām. Vislabāk viņai patika no vīnziņa savākt vīnu korķīšus un viņai ļāva. Protams, es sekoju līdzi, lai Grēta netraucē viņu darbam un nebūtu par apgrūtinājumu citiem viesiem. Beigās meita cītīgi sēdēja pie bāra un komunicēja ar darbiniekiem. Mums arī vīru sanāca jauks vakars gandrīz divatā!
Leib Resto & Aed : Uus 31, 10111 Tallinn; www.leibresto.ee
Kopumā mums bija skaistas gandrīz 2 pilnas dienas Tallinā. Atpakaļceļā apstājāmies Ainažos, lai izmēģinātu jauno restorānu Pļavas, bet par to būs atsevišķs stāsts. Katrā gadījumā, prieks, ka ir cilvēki, kuri uzdrošinās un atver šāda veida restorānus ārpus galvas pilsētas.
Atstāj savu komentāru šeit
Jūsu e-pasta adrese netiks publiskota. Obligātie laukumi ir atzīmēti ar *