Beidzot tas ir noticis, parāds par "Lotes zemi" pret bērnu ir dzēsts! Tiešām, šis pagājušā gada vecāku "fail" man nāca līdzi un nedeva mieru (kapēc, lasi šeit) un šovasar ar lielu prieku aizvedu Grētu uz "Lotes zemi".

IMG_6422

Šajā vasarā laiks skrien vēl ātrāk kā citas vasaras un tik daudz kas jau ir paspēts, bet tik daudz kas vēl ir jāpaspēj. Tādēļ tik ļoti labi ir tas, ka "Lotes zeme" ir tuvu Rīgai (apmēram 140 km) un tas nozīmē, ka lēmuma pieņemšanu par braukšanu var pieņemt pat pavisam pēdējā brīdī. Kā mums tas šoreiz sanāca. Sazvanījāmies ar māsu otrdienā, secinājām ka ceturtdiena abām puslīdz brīva un ka varam laist. Sacīts, darīts. Un nemaz nav jāizbrauc rīta agrumā. Mums sanāca no Rīgas izbraukt tik pēc 12:00, ap 14:30 laikam bijām parkā un vakarā pirms 21:00 ar Grētu bijām jau atpakaļ Rīgā. Ar to es vēlos pateikt, ka viena diena "Lotes zemes" parkam ir pilnīgi pietiekami. Mums, kā minēju, pietika pat ar pusdienu.

IMG_6417

Pilnai dienai šeit ir viennozīmīgi ko darīt, ja dienas plānā iekļauj kārtīgu piknikošanu pļavā vai pusdienas kādā no parka teritorijā esošajām kafejnīcām. Vēl noteikti dienas plānā var ierēķināt pludmales apmeklējumu (ieeja no parka teritorijas) un peldēšanos jūrā. Tā kā mēs ikdienā esam katru dienu pie jūras, tad mums tas šoreiz nebija aktuāli. Bērni tik ļoti aizrāvās ar Lotes un viņas draugu māju apmeklējumiem, ka arī nekāds lielais pikniks nesanāca, tik vien kā iekodām kautko pirms un pēc parka. Bet tas viss pieder pie lietas.

Bet par visu pēc kārtas. "Lotes zeme" atrodas pirms Pērnavas, Igaunijā. Attālums no Rīgas nav liels un aiz robežas ir tik vien kā apmēram 55 km, ko braukt. Bet, protams, pases līdzi iesaku gan neaizmirst, cita zeme tik un tā. Pašā šosejas malā pirms Pērnavas ir liela stāvvieta un tikai lielais Lotes zīmējums pie milzīgas stāvvietas liecina, ka esi klāt. Stāvvietā atstāj auto (cena 1,00 Eur uz visu dienu) un tad ir divi veidi kā nokļūt līdz pašam parkam, kas ir kādus 800 m dziļāk mežā. Ar kājām vai ar vilcieniņu. Vilcieniņš kursē ik pēc 10 minūtēm un tā cena vienai personai ir 1,00 Eur (vienā virzienā). Bērniem līdz 3 gadiem vilcieniņš (un arī parks) ir bez maksas. Tiem, kuriem ir rati, vilciena pēdējā vagonā ir paredzētas vietas arī lielajiem guļamratiem.

Stāvvietā var samaksāt ne tikai par pašu stāvvietu un iegadāties vilciena biļetes, bet arī iegādāties ieejas biļetes pašam parkam. Vienas ieejas biļetes cena ir 17,00 Eur (bērniem līdz 3 gadiem biļete nav jāiegādājas). Pie ieejas pašā parkā biļete tiek samainīta pret aproci, kas arī visu parka apmeklējuma laiku kalpo kā zīme, ka esi oficiāli tiesīgs parkā uzturēties. Man ļoti patika, ka meitene, kura pārbauda biļetes, mazajiem bērniem uzliekot aproces, uzreiz lielajiem piekodināja paņemt speciālo rakstāmo un uzrakstīt uz bērna aproces vecāku mobilā telefona numuru ar visu starptautisko kodu un bērna vārdu, lai mazā apmaldīšanās gadījumā operatīvi varētu sameklēt vecākus. Lai parka apmeklēšana būtu vieglāka (ar somām, mantām, iespējams mazo, kuram piekūst kājas), pie ieejas bez maksas ir iespējams paņemt "piekabi", ar ko pārvietot bērnu vai mantas. Piemēram, mūsu Tērvetes dabas parkā šāda piekabe ir par maksu, tādēļ, šī bez maksas iespēja likās ļoti patīkama. Tāpat, parkā var braukt arī ar dipdapiem un riteņiem, tas ir atļauts.

IMG_6433

Īsumā, Grēta bija pilnīgā sajūsmā uzzinot, ka dosies uz "Lotes zemi"! Beidzot! Iepriekšējā dienā noskatījās multenīti, vairākkārtīgi lasījām grāmatu un pētījām grāmatā esošo karti, kur katrs dzīvo, kāda katram māja un kas viss ir Lotes ciemā! Aizmiegot pēdējie vārdi bija par Loti, pieceļoties pirmie vārdi bija par Loti! Liels bija prieks, ka pie ieejas saņemot karti, tā bija gandrīz tāda pati kā grāmatā esošā un ceļojums varēja sākties. Satraukums tik liels, ka sākumā acis šaudās uz visām pusēm, nesaprotot uz kuru pusi skriet. Elpu ievelk vecāki, iesaka to pašu 8gadniecei, gandrīz 3gadniecei un vienam pusotrgadniekam.

IMG_6427

Parkā uzbūvētās mājas tiešām (man kā pieaugušajam) likās ļoti autentiskas, ja tās salīdzina ar tām, kuras var redzēt multfilmā un grāmatā. Vismaz abiem lielākajiem bērniem - Grētai un māsicai Hannai - nebija nekādu problēmu atpazīt jau pa gabalu, kura ir kura varoņa māja. Lielajā Lotes mājā bija gan slavenais slīdkalniņš un lielās kāpnes un arī lifts pie mājas. Un turpat blakus "noparkots" gaisa balons, ar kuru lidoja uz Japānu. Iekšā Grēta neiegāja, bet Hanna stāstija ka bija interesanti jocīgi imitēta pacelšanās gaisā - uz grīdas rāda videoprojekciju no debesīm un pats gaisa balons šūpojas.

IMG_6449

IMG_6443

Izgudrotāja Oskara darbnīca ar dažādiem izgudrojumiem - konkrēti, tur bija lieli koka galdi pie kuriem varēja darboties ar lieliem koka klučiem, konstruktoriem, puzlēm un darba rīkiem. Rukšu mājā tāpat kā grāmatā minēts, pilns ar spilveniem izmētāts. Pie Bruno mājas, lielais sporta laukums, kur Bruno tētis dienas laikā vada arī sporta nodarbības un rīko maratonu bērniem. Sporta laukumā ir brīvi pieejami īpašie Lotes un draugu skrejriteņi, kuri Grētai ļoti patika. Bruno mājā bija arī lielā šļūcamā truba, kas izraisīja sajūsmu ne tikai mazajos, bet arī lielākajos bērnos. Džovanni mājā dienas laikā ir gan mūzikas pasākumi, gan citi pasākumi.

IMG_6458

IMG_6468

Pie Bruno mājas ir mūzikas nodarbības, savukārt pie Jāka mājas ir lieliska nodarbe visa vecuma bērniem - striķos sakarināti veci katli, pannas un bļodas, blakus nolikts liels grozs ar vecām karotēm un kausiem un lielā "modināšana" jeb trokšņošana var sākties. Ik pa laikam pats Jāks rīko arī trokšņu sacensības. No šī nevarēja atraut mūsu mazāko ceļotāju (1,6 g apm.) un vecākiem radās ideja tādu izveidot arī lauku mājās. Uz pašu atbildību, tā teikt! :)

IMG_6472

Ar parka teritorijā sastaptajiem "varoņiem" gan Grētai bija divejādas attiecības - no attāluma vērot un sasveicināties, ideāli. Tikai nenāc man klāt. Viņai īsti nepatīk arī klauni un citas lielas "lelles" vai maskās tērpti cilvēki. Pierod lēnām. Uz beigām jau pierada un piedaloties kaķa Bruno mammas mūzikas nodarbībā jau sēdēja blakus kautkādiem kukaiņiem (neatpazinu es) un komunicēt ar citiem varoņiem nebija nekādu problēmu.

IMG_6470

Parka noslēgumā ir arī tā saucamā "meža kaķa taka", kur bērniem ir iespēja rāpties pa dažādiem sķēršļiem. Ir divas takas un šķēršļi ir piemēroti dažādiem vecumiem. Grēta, sekojot pa pēdām māsicai un krusttēvam piepalīdzot, izgāja tādus, kas viņas vecumam pat īsti vēl nebija piemēroti.

IMG_6474

Tas, kas mums patika šajā parkā, bija tas, ka visi varoņi, apkalpojošas personāls kopā pa visiem runāja ne tikai Igauniski, krieviski un angliski, bet arī latviski. Latviešu valoda piemēram noderēja kopīgajās bērnu nodarbībās, kur mazajiem saprotamā valodā tika pastāstīts, kas notiks un ko darīs. Tāpat arī visa rakstiskā informācija uz visiem izdales materiāliem un informatīvajiem materiāliem bija vairākās valodās: igauņu, latviešu, krievu un angļu.

Uzsākot "Lotes zemes" ekskursiju, bērniem tiek iedoti arī uzdevumi, kurus izpildot un savācot zīmodziņus, ārā ejot ir iespēja tikt pie klasiskajiem latviešu "Kārums" sieriņiem. Es īsti nezinu kā viņi tiek skaitīti, bet mēs beigās dabūjām veselu maisiņu un tas man likās dikti daudz!

Katrā gadijumā, "Lotes zeme" ir ļoti jauks izklaides parks! Vislabākais vecums laikam varētu būt no 3 - 7 vai 8 gadi. Mazākiem par 3 būs interesanti, iespējams nesaliks to kopā ar Loti, bet darīt ko tur ir visiem. Krustmeita mājās braucot gan teica, ka viņa jau nu par lielu šādam parkam, bet pašā parkā, redzot kā viņa izklaidējas, to gan īsti nemanījām :).

"Lotes zemē" ir arī, protams, protams, mazs suvenīru veikaliņš, kur var iegādāties daudz un vēl vairāk: Lotes multenes, grāmatas, mantas, drēbes, suliņas un ūdeņus, saldējumu un konfektes! Grēta beidzot tika pie mīļotās Bruno mantas, jo Lote mums jau mājās bija mantojumā no māsicas.

IMG_6477

Feins ceļojums, kas iepriecinās bērnus un neaizņems vairāk kā 1 dienu no vecāku ikdienas. Ja darbs un sadzīve atļauj, es uz parku iesaku doties darba dienā nevis nedēļas nogalē, kad tur ir krietni vairāk cilvēku kā pa nedēļu.

Pēc personīgās pieredzes iesaku pirms apmeklējuma apskatīt mājas lapu vai iesktatīties "Lotes zemes" FaceBook lapā, kur ir visa aktuālākā un svaigākā informācija, izmaiņas darba laikos un īpašo pasākumu, aktivitāšu paziņošana.

Vairāk un plašāka informācija: lottemaa.ee/lv un www.facebook.com/Loteszeme