Izšūšana ir mans hobijs, kas man, plus mīnus mazas pauzes, bijis līdzās kopš sākumskolas, kad man to vecmāmiņa iemācija. Skolas laikā, protams, mazliet slēpu, ka darbmācības stundas man patīk (jo stilīgāk bija, ka riebjas), jo vienīgais, kas darbmācībā neapatika bija zeķes adīšana! Viss pārejais - ļoti! 
Laika gaitā izšūšana kļuva retāka, līdz uzradās Pinterests. Tas "paķēra" to sajūtu, ka atkal vajag un gribas. 

Lielākā izšūšanas meistare mūsu dzimtā ir mana vecmāmiņa un kādreiz bija arī viņas mamma. Mana vecmāmiņa, nu jau savos 90,  izšuj fantastiskas gleznas, ar roku, smalkajā krustdūrienā. Smalki, sarežģīti un detalizēti darbi ar smalkām krāsu pārejām. 

Es šajā dzīves periodā pieturos pie formā un saturā vieglākiem darbiem, jo viss sarežģītais mums apkārt ikdienā jau ir pietiekamā daudzumā, bet man pašai tieši šie darbiņi sagādā prieku un atslodzi smadzenēm vēlās vakara stundās. 

Ja arī tu vēlies šo izšūt (kas titulbildē un šeit augstāk), lūdzu, lejuplādē un darbojies! 

Ja esi iesācējs, tad mazliet info:

Nepieciešams:

- Gaišs vai tumšs izšūšanas audums (kanva). Lieliski der arī jebkurš linveidīgs audums, arī kokvilna. Galvenais, lai mazliet redz audua struktūru, jeb diegus, kas veido režģīti, smalkāku vai rupjāku. Ja izvēlies kanvu - es iesaku ar smalkajām rūiņām un ne pārāk stimgru audumu. Šis zīmējums labāk izskatīsies uz smalkāka auduma. Uz tumša (pelēka  vai melna) ļoti skaisti izskatās darbi. 

- Diegi. Mulinē diegi. Vislabāk kokvilnas (jo ir arī zīda un metalizētie). DMC firmas ir mani mīļākie un labākie, bet, patiesībā, der jebkuri no jebkura šūšanas piederumu veikala (interneta veikali ir gana daudzi, es esmu iecienījusi adiradi.lv). Tips &tricks: mulinē diegi sasieti tādā kā garenā kamoliņā un to satur divi papīra stiprinājumi. Diegu sāc vilkt no tās puses, kur uz papīra stiprinājuma ir uzrakstīts diega nr. Tad kamoliņš nejuks ārā un nepiņķēsies. Es bieži vien diegus pārtiņu uz koka spolītēm vai te, laukos, uz malkas grēdā atrastiem, skaliņiem. Izšujot ir jāizdomā, cik daudz diega izmantosi. Mulinē diegs sastāv no 6 smalkiem diedziņiem. Biezākai struktūrai izmanto visus 6. Taču smalkākiem - reizēm pat tikai 1. Es visbiežāk izmantoju 2 - 4. Bet patīk arī visus 6 jeb neko nemainīt, nogriezt un ievērt adatā. 

- Adata. Tradicionāli izšūšanas adatas ir ar lielām "acīm" un strupiem galiem. Taču, ja izšuj smalkus audumus ar smalkiem diegiem, tad lieto smalkāku adatu ar asu galu. Galvenais, saprast lai adata audumā neatstāj pārāk lielas "pēdas". Kanvai nekas nenotiks ne arvienu adatu, jo audums ir ar caurumiem, tā saaustiem diegiem, kas piemērojas jebkurai adatai. Kad izvēlies ne izšūšanas audumu, patestē. Adatas arī var iegādāties jebkur. Vari pirkt izšūšanas adatas (ir komplektos), taču varu apgalvot ka arī visparastākā adata der (nevajag speciālu nosaukumu). Galvenais, lai diegs labi ieiet actiņā - lai actiņa nav pa šauru un diegu ievelkot, tas spurojas un sadalas un lai adata der audumam. 

- Rāmis. Šobrīd ir visdažādākās iespējas. Koka, plastmasa, ir pat metāla redzēti. Gan vienkārši, gan uzreiz dekoratīvi. Man personīgi vislabāk patīk koka, jo audums neslīd un es uzreiz izmantoju kā rāmīti, ko likt pie sienas (mēdzu to nokrāsot ar akrila krāsām (pēc izšūšanas) vai apvlikt ar audumu). Ja izmanto plastmasa - tad skaties, lai plastmasa rāmītis kopā turas ar tādu kā "gropiīti" (grāvīti?), kur audumam iesēsties, lai tas neslīdētu. No koka man vislabāk atkal patīk DMC firma (izšūšanas Ferrari viņi ir), jo tie ir ne tikai smuki, bet stabili un ar skaistu aizdari. Citi koka mēdz izsist kādu skabargu, kaut gan reti. Cenas ziņā - koka DMC vai koka "bezfirmas" - gandrīz nav starpības, tādēļ iesaku tos (man DMC nemaksā, neko nav dāvinājis, es vienkārši iesaku). Ir tajā pašā adiradi.lv. Par izmēriem - nu te brīva izvēle, bet klasiski 18 cm ir labs iesākums. Šobrīd Latvijā esmu redzējusi tikai apaļus un ovālus rāmjus, bet zinu, ka ir ari kvadrātveida. trapecveida un vēl citu formu rāmji pieejami. 

- Rāmis + audums: Audums rāmīti jāievieto stingri! Tehniski vajadzētu tā, ka novilkts tik stipri, ka adatas gals krītot ieduras un turas stāvus, un izšujot ir tāda kā skaņa, ka adata pārdur audumu. Nospriegots. Spriegojums darba procesā zūd, tādēļ ik pa laikam atkal pievelk  (atskrūvē rāmīti, sakārto audumu un aizskrūvē, pievelk audumu). 

- Zīmējumi un pārnešana: nu, te ir brīva vaļa, kaut vai Pinterestā iemet "embroidery patterns", bet patiesībā der jebkas. Kā pārlikt uz auduma. Ir divas iespējas, pat 3. Izdrukā zīmējumu vēlamajā lielumā, liec zem auduma un vai nu tāpat pārzīmē vai atceries bērnību un dodies pie loga, pieliec visu pie loga un tad labāk spīd cauri (ir arī speciālas gaismas planšetes šim, bet nu - tas ir tad, ja izšūšana ir tavs darbiņš). Uz tumšajiem audumiem grūtāk gan. Šajā gadijumā var derēt ūdenī šķīstošā kanva. Tas ir kā uzlīmju papīrs uz kura ar parasto printeri var izdrukāt zīmējumu, uzlīmē to uz auduma, izšuj un pēc tam ūdenī ieliekot gatavo darbu, kanva izzudīs un audums ar izšuvumu paliks. Lai zīmējumu pārnestu vajag flomīti vai zīmuli - sliktākajā gadījumā izmanto parasto zīmuli, kuru pēc tam siltā ziepjūdenī var izmazgāt (ja paliek redzamas detaļas). Taču šūšanas piederumu veikalos var nopirkt speciālus audumu zīmuļus vai flomīšus kuri vai nu izzūd (pāris stundu - diennakts laikā) vai ūdenī pazūd. Tos izmanto gan šuvēji (krītiņu, ziepju gabalu vietā), gan arī izšūšanai un citiem rokdarbiem. Var visos šūšnas piederumu veikalos nopirkt arī gatavaus zīmējumus - jeb audumu 1) jau ar zīmējumu vai 2) audumu un līdzi zīmējums ar pamācību, kā izšūt. 

Plus mīnuss esmu izstāstijusi visu, kas nepieciešams, lai sāktu. 

 

(fonā redzamais izšuvums ņemts no GinaCie konta, tas nav mans zīmējums)

Par izšūšanas tehnikām runājot. Visklasiskākais, ko visiem skolā škiet vismaz reizi skolotāja parādija ir krustdūriems. Ar to var brīnumu lietas paveikt, šujot jebkādus zīmējumus. Liela skaitīšana, ja šuj pēc instrukcijas lielus darbus, bet tas ir tikai prakses un iemaņu jautājums.

Savukārt, ja šuj citos dūrienos, tad visklasiskākie ir pamata dūriens (running stich), atpakaļdūriens, saukts par mašīndūrienu (back stich) vai kātu dūriens  (stem stich) vai ķēžu dūriens (chain stich vai versija "split stich"). Aizpildīšanai ir dažādas tehnikas, piemēram ir spodrdūriens (Satin stich). Mans viens no mīļākajiem ir Frenhc Knot jeb "mezgliņš", kas piešķirs darbam foršu akcentu un nobeigumu (krāsainie punktiņi uz auduma). Vēl man ļoti patīk Zirnekļdūriens vai vienkārši "rozīte" (Spider stich or rose lower). Ar šiem pamata dūrieniem uz auduma radīsi pinteresetu un ne tikai!

Latviskos nosaukumus dodu, bet iesaku izmantot angliskos, lai youtube kanālā atrastu visdažādākās pamācība! Ir tik daudz, ka man taisīt savu šobrīd nav vērts. Ierakstot "embroidery flowers" izleks simtiem pamācību, kā vislabāk to darīt. Vienvārdsakot, ideju ir daudz. Tiešām. 

Lai veicas!

 

Piedāvātais zīmējums ir paredzēts nekomerciālai lietošanai. Pēc mana pasūtijuma to radīja Evita Eidenta, tautā zināma kā PiFe (IG @Pife.darbnica), kurai liels paldies par to!